USG Ginekologiczne

Współczesna diagnostyka schorzeń kobiet nie jest możliwa jedynie w oparciu o klasyczne badanie ginekologiczne przezpochwowe. Dlatego też aby ustalić właściwe rozpoznanie podczas każdej wizyty ginekologicznej powinno być przeprowadzone badanie ultrasonograficzne.

Badanie USG umożliwia nam rozpoznanie zmian narządu rodnego, które nie zawsze są wyczuwalne podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dzięki USG uzyskujemy możliwość prawidłowej oceny jajników, jajowodów oraz macicy. Połączenie badania ginekologicznego z ultrasonografią daje znacznie większe szanse trafnej diagnozy redukując tym samym ryzyko pomyłek diagnostycznych.

USG ginekologiczne – transwaginalne

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).
W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.

USG ginekologiczne – przez powłoki brzuszne

Warunkiem koniecznym do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tych struktur. Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.